Cilt No : 16 | Sayı : 3 | Yıl : 2020Son Sayı Arşiv En Çok İndirilen Makaleler Online Makale Gönder
  
Maksiller sinüse kaçan dental frezin çıkartılması: Olgu Sunumu [Yeditepe J Dent]
Yeditepe J Dent. 2020; 16(3): 250-253 | DOI: 10.5505/yeditepe.2020.17136  

Maksiller sinüse kaçan dental frezin çıkartılması: Olgu Sunumu

Ahmet Hamdi Arslan, Orkun Uygun
Yeditepe Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi A.D., İstanbul

Diş hekimliğinde maksiler sinüste iyatrojenik kaynaklı yabancı cisimlerin görülmesi nadir rastlanılan bir durum değildir. Vaka raporumuzda, 29 yaşındaki kadın hasta 1 hafta öncesinde 18 nolu dişinin çekimi için özel bir klinikte müdahale edildiğini fakat ilgili bölgede ve başında 1 haftadır devam eden ağrısı üzerine departmanımıza başvurduğunu bildirdi. Yapılan klinik ve radyolojik muayenede sağ maksiller sinüste dental frez ile uyumlu olan görüntü tespit edildi. Genel anestezi altında maksillanın lateraline pencere açılarak Caldwell Luc yöntemi ile sinüs boşluğuna ulaşılarak frez çıkarıldı. Yabancı cismin türünün ve yerinin mümkün olduğunca erken belirlenmesi ve cismin çıkartılması ile maksiller sinüzit gibi komplikasyonların önüne geçilebilmektedir. Bu vaka raporunda maksiller sinüsüne aeratör frezi kaçırılan hastanın klinik teşhis ve tedavisinin sunulması amaçlanmıştır.

Anahtar Kelimeler: Cadwell Luc, frez kaçırılması, maksiller sinüs


Removal of a dental bur displaced into maxillary sinus: A Case Report

Ahmet Hamdi Arslan, Orkun Uygun
Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Yeditepe University, İstanbul, Turkey

It is not uncommon to see foreign bodies of iatrogenic origin in the maxillary sinus during dental treatment. In the present report, a 29 year old female patient was referred to our department with the complaint of continous headache and pain in the extraction socket of her right upper wisdom tooth which was extracted a week ago in a private dental clinic. In the clinical and radiological examination, images compatible with the dental bur was detected in the right maxillary sinus. Under general anesthesia, right maxillary sinus was reached with Caldwell Luc method and the dental bur was removed. Complications such as maxillary sinusitis can be prevented by determining the type and location of the foreign body and removing it as early as possible. In this case report, it is aimed to present the clinical diagnosis and treatment of a patient with accidental displacement of a high speed handpiece bur to the maxillary sinus.

Keywords: Cadwell Luc, bur displacement, maxillary sinüs


Ahmet Hamdi Arslan, Orkun Uygun. Removal of a dental bur displaced into maxillary sinus: A Case Report. Yeditepe J Dent. 2020; 16(3): 250-253

Sorumlu Yazar: Ahmet Hamdi Arslan, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
LookUs & Online Makale