Cilt No : 15 | Sayı : 2 | Yıl : 2019Son Sayı Arşiv En Çok İndirilen Makaleler Online Makale Gönder
  
Şiddetli obstrüktif uyku apnesinde oral apareyin tedavi etkinliği: Olgu sunumu [Yeditepe J Dent]
Yeditepe J Dent. 2019; 15(1): 136-139 | DOI: 10.5505/yeditepe.2019.95866  

Şiddetli obstrüktif uyku apnesinde oral apareyin tedavi etkinliği: Olgu sunumu

Ahmet Taylan Çebi
Karabük Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Karabük/Türkiye

Obstrüktif uyku apnesi en sık görülen uyku düzensizliklerindendir. Uyku boyunca, solunumun tekrarlayıcı kesilmelerine neden olan üst hava yollarının kısmi ya da total tekrarlayıcı kollapslarıyla karakterizedir. Obstrüktif uyku apnesi sendromunda en çok görülen semptomlar; horlama, uykusuzluk, anskiyete ve depresyon, baş ağrısı, cinsel istekte azalma ve dikkatsizliktir. Oral apareyler, obstrüktif uyku sendromunda cerrahi tedavi ve sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAP) tedavisine alternatif olabilirler. Oral apareylerin hafif ve orta şiddetli obstrüktif uyku apnesinde etkili olduğu rapor edilmiştir fakat şiddetli obstrüktif uyku apnesinde etkinlikleri hakkında çok fazla çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı, kişisel olarak hazırlanmış bir oral apareyin şiddetli obstrüktif uyku apnesindeki etkinliğini polisomnografik incelemeyle değerlendirilmesidir.

Anahtar Kelimeler: Obstrü, ktif uyku apnesi, polisomnografi, oral aparey


Treatment efficacy of oral appliance on severe obstructive sleep apnea: Case report

Ahmet Taylan Çebi
Karabuk University, Faculty Of Dentistry Department Of Oral And Maxillofacial Surgery, Karabuk, Turkey

Obstructive sleep apnea syndrome is one of the common sleep disorders. It is characterized by repetetive cessation of respiration, owing to complete or partial collaps of the upper airway during sleep. The most common symptoms of obstructive sleep apnea syndrome are snoring, insomnia, anxiety and depression, headache, decreased sexual desire and carelessness. Oral appliances could be alternative treatment procedure to surgical treatment and continuous positive airway pressure (CPAP) treatment for patients with obstructive sleep apnea. It has been reported that oral appliances are effective treatment option for mild-to moderate obstructive sleep apnea patients however, there is not much study about their effectiveness in severe obstructive sleep apnea. The objective of this study was to assess the efficacy of individually fabricated oral appliance in a severe obstructive sleep apnea patient by means of polysomnographic records.

Keywords: Obstructive sleep apnea, polysomnography, oral appliance


Ahmet Taylan Çebi. Treatment efficacy of oral appliance on severe obstructive sleep apnea: Case report. Yeditepe J Dent. 2019; 15(1): 136-139

Sorumlu Yazar: Ahmet Taylan Çebi, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
LookUs & Online Makale